Roberto Saviano: życie na celowniku

fot. Wikipedia

Roberto Saviano to jeden z dwóch pisarzy żyjących z wyrokiem śmierci  – wydała go na niego włoska mafia. Urodzony w 1979 roku w Neapolu Saviano miał zaledwie 27 lat, gdy wydał słynną książkę Gomorra – podróż po imperium kamorry. Ujawnił w niej interesy włoskich organizacji przestępczych ze swojego rodzinnego miasta. To wydawnictwo na zawsze zmieniało życie pisarza.

Historia jak z filmów

Saviano wydał Gomorrę w 2006 roku. To książka mieszająca cechy powieści oraz dziennikarskiego reportażu.Dokładnie zostały w niej opisane mechanizmy działania kamorry, czyli neapolitańskiej mafii, oraz jej powiązania z polityką i biznesem. Już sam tytuł porównujący włoską mafię do biblijnej Sodomy i Gomory, wskazuje, jak brudne interesy ujawnia ta pozycja. Saviano podał w książce nazwiska bossów mafijnych i innych członków neapolitańskich grup przestępczych. Napisanie takiej książki było ogromnym ryzykiem.Opisane historie przypominają filmy gangsterskie, z tą różnicą, że są prawdziwe.

Oczywiście jak mafia to i hazard – sporo nielegalnego hazardu przewija się na kartach książki. Hazard nie jest jednak niczym złym, jeśli gra się z głową i w wiarygodnych serwisach. Gdzie grać w pokera przez Internet? Sprawdzaj renomowane kasyna online w Europie, dzięki czemu poczujesz dreszczyk emocji grając w karty, ale będziesz wiedział, że grasz z czystym sumieniem i nie wspierasz żadnej mafii.

Gomorra staje się bestsellerem

Gomorra została światowym bestsellerem:

Książkę przetłumaczono na ponad 40 języków

W listopadzie 2007 roku trafiła na listę 100 najlepszych książek non fiction „The New York Times”

Sprzedała się w ponad 5 milionach egzemplarzy na całym świecie

Została podstawą scenariusza filmu o tym samym tytule nakręconego przez Mattego Garrone w 2008 roku. Obraz zdobył liczne nagrody, w tym Grand Prix na festiwalu w Cannes.

Powstał także serial (2014 -2019, 4sezony do tej pory)na podstawie książki, a pracował nad nim sam autor.

Gomorra zniszczyła mu życie?

Oczywiście wydanie takiej książki nie mogło umknąć uwadze mafii, będącej w końcu zbiorowym bohaterem tej publikacji. Na Saviano mafia wydała wyrok śmierci. W takim strachu żyje tylko jeszcze pisarz – Salman Rushdie, autor Szatańskich wersetów, na którego fatwę nałożył w 1989 roku ajatollach Chomeini. Od tej pory Rushdie jest pod ochroną rządu brytyjskiego. Saviano ma ambiwalentny stosunek do swojego najlepszego dzieła. Czasem mówi wprost w wywiadach:

„Nienawidzę Gomorry. Płacę za tę książkę straszną cenę.” – wspominał dla „Newsweeka”.

Jednak innym razem wspomina, że sam nie jest pewny, czy było warto, czy też nie:

„Za swoje działanie i za to, co piszę, płacę codziennie. I to bardzo wysoką cenę. Pewnie, że nie było warto. Zresztą sam nie wiem. To pytanie też słyszę dość często i za każdym razem daję chyba inną odpowiedź (śmiech). Powiem wprost: wielu ludzi mnie nienawidzi. Ale mam swoje ambicje. Podstawową jest mówienie o problemach, rozpowszechnianie informacji, które wielu mogą się wydawać absolutnie niewiarygodne. Dlatego tu jestem i dlatego wciąż piszę. Niestety, o tym, że cena, jaką zapłacę za swoje ambicje, jest bardzo wysoka, dowiedziałem się już po fakcie. Kiedy było za późno, a wyrok został wydany. Im bardziej chcą, żebym był cicho, tym głośniej krzyczę.” – opowiadał dla „Gazety Wyborczej”.

Pod ochroną

Po wydaniu mafijnego wyroku za Saviano wstawiło się mnóstwo autorów, którzy domagali się dla niego ochrony rządu włoskiego – m.in. Umberto Eco, Orhan Pamuk, Gunter Grass. Rząd włoski w końcu przystał do petycji i przyznał pisarzowi ochronę. Saviano musiał jednak opuścić rodzinny Neapol. Obecnie zmienia co jakiś czas miejsce pobytu. Spędza około pół roku we Włoszech, resztę czasu w USA, ale pod fałszywym nazwiskiem. Nie dał się zastraszyć i dalej pisze o mafii. W 2010 ukazał się jego książka Piękno i piekło z zapiskami z lat 2004-2009. Ostatnie pozycje w jego twórczości to dwa tomy  z cyklu Chłopców z Paranzy–pierwszy o tym samym tytule i drugi, Drapieżny pocałunek, opowiadające o dzieciach na czele mafii. Na podstawie tych wydawnictw nakręcono film Piranie z 2019 roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*