Rozmowy o “Słowiku” i nie tylko

„Poprosiłem Boga o rower, ale wiem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem więc rower i poprosiłem Boga o wybaczenie”. – powiedział przed laty Al Pacino.

Te słowa, według Janusza Szostaka. doskonale opisują charakter Andrzeja Z., pseudonim „Słowik” – jednej z najważniejszych postaci polskiego świata przestępczego.

29 stycznia miała miejsce premiera książki biograficznej„Słowik. Skazany na bycie gangsterem”Janusza Szostaka. Z tej okazji w Gdańsku, w salonie Empik w Galerii Bałtyckiej zorganizowane zostało spotkanie autorskie z dziennikarzem i redaktorem naczelnym magazynu Reporter.

Szostakowi, jako jedynemu dziennikarzowi  udało przeprowadzić rozmowę ze „Słowikiem”, który znany jest z niechęci do publicznych wypowiedzi. Wywiad nie miał jednak tradycyjnego charakteru. Kontakt ze „Słowikiem” był utrudniony. Jak to się odbywało Szostak wyjawił podczas spotkania. Postawił on przed gangsterem nie lada wyzwanie, przekazując mu ponad 100 pytań. „Słowik”  odpisywał na nie odręcznie, mniej lub bardziej obszernie udzielił odpowiedzi na wszystkie. Ten  swoisty wywiad poruszył temat nie tylko jego działalności, jako jednego z liderów gangu pruszkowskiego. Gangster szczerze opowiada także o początkach swojej przestępczej „kariery”, o relacjach z innymi gangsterami, w tym ze słynnym „Masą”, czy o urazie, jaki do dziś żywi do swojej byłej żony.

W książce pojawiają się także opinie i wspomnienia innych osób o pruszkowskim bossie. Jak mówi Szostak, praca nad tą biografią była równie trudna,co fascynująca. „Słowika” uważa się za jednego z najbardziej inteligentnych członków „Pruszkowa”. Obracający się w samym centrum polskiej przestępczości jest skarbnicą wiedzy o  kulisach jej działania.

Podczas spotkania poruszony został również istotny dla gdańszczan temat zaginięcia Iwony Wieczorek. Kobieta poszukiwana jest już od 10 lat, a sprawa wciąż nie wydaje się zbliżać ku końcowi. Janusz Szostak, który był inicjatorem dziennikarskiego śledztwa, zwieńczonego pozycją „Co się stało z Iwoną Wieczorek” twierdzi, że mimo upływu czasu rozwiązanie tajemnicy nadal jest możliwe.

Pod koniec spotkania czytelnicy mieli możliwość otrzymania autografów oraz rozmowy z autorem.

Sonia Stępień

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*