Proces gangu kiboli będzie prowadzony online

Katowicki sąd chce prowadzić największy na Śląsku proces dotyczący przestępczości zorganizowanej online. Członkowie gangu Psycho Fans mają siedzieć przed kamerkami w aresztach, a sąd i świadkowie będą na sali rozpraw  – informuje gazeta.pl.  Jednak, zdaniem adwokatów,    takie rozwiązanie narusza prawo do obrony.

W największej i specjalnie zabezpieczonej sali rozpraw Sądu Okręgowego w Katowicach od roku toczy się proces 48 osób oskarżonych o udział w założonym przez pseudokibiców Ruchu Chorzów gangu Psycho Fans. To największa sprawa dotycząca zorganizowanej przestępczości prowadzona w województwie śląskim.

35 oskarżonych nadal przebywa w aresztach. Ich rozprawy mają status zwiększonego zagrożenia bezpieczeństwa. To oznacza, że pseudokibice na salę rozpraw wprowadzani są w łańcuchach skuwających dłonie i nogi. Sala rozpraw jest monitorowana przez 50 kamer. Trzy z nich są obrotowe i mają funkcję zbliżania obrazu. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach do zabezpieczenia procesu wykorzystuje 35 więźniarek oraz 100 policjantów z wydziału konwojowego.

Przez kilka ostatnich miesięcy oskarżeni nie byli dowożeni na rozprawy, bo sąd przesłuchiwał tych z nich, którzy przyznali się do winy i złożyli zeznania obciążające kolegów. W nagrodę otrzymali status małych świadków koronnych i wyszli na wolność. Przed rozpoczęciem procesu wszyscy oni zadeklarowali, że złożą wyjaśnienia w sądzie, ale bez udziału współoskarżonych. Na sali byli więc tylko adwokaci i prokurator.

Sąd przesłuchał już jednak wszystkich skruszonych członków Psycho Fans i teraz ma zamiar wzywać pierwszych świadków. To oznacza, że oskarżeni będą już przywożeni na te rozprawy z aresztów.

Nie wiadomo jednak, czy to będzie możliwe, bo z powodu epidemii koronawirusa prezes Sądu Okręgowego w Katowicach wydała zarządzenie, że w celu minimalizacji zagrożenia, w specjalnie zabezpieczonej sali rozpraw nie może jednocześnie przebywać więcej nić 65 osób.

Jednak zarządzenia prezes nie można pogodzić z listą obecności na sprawie Psycho Fans.

Z tego powodu skład orzekający chce skorzystać z zapisów wprowadzonej przez rząd Tarczy 4.0, które pozwalają na prowadzenie rozpraw online. W praktyce to ma wyglądać tak: sędziowie wraz ze świadkami i prokuratorem znajdują się na sali rozpraw, natomiast oskarżeni wraz z obrońcami w aresztach. Wszyscy mają się widzieć i słyszeć dzięki kamerkom internetowym. Sędziowie prowadzący proces Psycho Fans zapytali już areszty, w których przebywają oskarżeni pseudokibice Ruchu Chorzów, o techniczne możliwości takiego prowadzenia procesu (…).

źródło:gazeta.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*