Zwłoki Polaka znaleziono zakopane w lesie w Niemczech. Tożsamość denata ustalono po 26 latach

Niemiecka policja wyznaczyła nagrodę dla osób, które pomogą ująć sprawcę zbrodni sprzed 26 lat. Dopiero teraz kryminalni zdołali ustalić tożsamość ofiary. Zamordowanym okazał się pochodzący z Gdańska Polak. Jego ciało znaleziono w lesie w pobliżu Idar-Oberstein. W chwili zaginięcia mężczyzna miał 46 lat – informuje polsatnews.pl.

3 marca 1994 roku trzech pracowników leśnych znalazło zwłoki mężczyzny na zalesionym terenie kilkaset metrów od Georg-Weierbach, na przedmieściach Idar-Oberstein w Nadrenii-Palatynacie. Ciało zapakowane było w śpiwór Bundeswehry i niebieskie worki na śmieci.

Śledczy potwierdzili, że mężczyzna padł ofiarą brutalnej zbrodni, o czym świadczą obrażenia na ciele. Wiadomo, że do zabójstwa doszło między październikiem 1993 a marcem 1994 roku.

Przez wiele lat policja, mimo śledztwa prowadzonego na szeroką skalę, nie potrafiła jednak ustalić tożsamości zabitego. Teraz wiadomo, że zmarłym jest 46-letni wówczas Ryszard Gorczyca. Polak do 1989 roku mieszkał w Gdańsku, później wraz z rodziną przeniósł się w okolice Udar-Oberstein. Często wracał do kraju.

Ryszard Gorczyca miał ok. 168 cm wzrostu, do 55 kg wagi, ciemnoblond włosy i czasami nosił brodę. Miał na ciele cztery przyciągające wzrok tatuaże: krzyż ze stylizowanymi promieniami na piersi. Na zewnętrznej stronie lewego przedramienia twarz diabła z przekłutym sztyletem. Po stronie wewnętrznej przedramienia miecz z owiniętym wokół niego wężem oraz ze napisem “Love”. Na lewym ramieniu mężczyzna miał wytatuowaną głowę kobiety.

Gorczyca w chwili śmierci ubrany był w ciemne sztruksowe spodnie, beżowe podkolanówki i jasną koszulę z długimi rękawami. Nosił też czarne buty. Śledczy znaleźli również przy ciele zieloną kamizelkę bez rękawów.

W pobliżu miejsca odkrycia zwłok kryminalni znaleźli dwie łopaty, które, jak sądzą, zostały użyte do zakopania ciała. Jedna z łopat jest bardzo charakterystyczna: ma czerwony czerpak, a na metalowym stylisku czarny plastikowy uchwyt z wytłoczonym napisem “Lasher”.

Druga łopata miała drewnianą rączkę. Jej czerpak był pierwotnie zamocowany przy pomocy siedmiu nitów, z których dwóch brakowało.

Z dotychczasowego śledztwa wynika, że Ryszard Gorczyca nie zginął w miejscu odnalezienia jego ciała. Przypuszczalnie zwłoki przewieziono do lasu w pobliżu Georg-Weierbach samochodem.

Śledczy zakładają, że w ukrywaniu zwłok uczestniczyły co najmniej dwie osoby. Kryminalni z Trewiru i prokuratury w Bad Kreuznach proszą wszystkich, którzy znali Ryszarda Gorczycę, również z Polski, o pomoc w wyjaśnieniu okoliczności jego śmierci.

Za przekazanie istotnych informacji, które mogą przyczynić się do ustalenia sprawców zbrodni wyznaczyli nagrodę w wysokości 5 tys. euro. Informacje można przekazać telefonicznie wydziałowi śledczemu w Trewirze pod numerem 0651/9779-2480 lub pocztą elektroniczną na adres kdtrier.hinweisaufnahme@polizei.rlp.de.

Dla osób, które zechcą przekazać informacje anonimowo, uruchomiono “telefon zaufania”: 0152/28854968. Nagrodę również można odebrać z zachowaniem poufności, np. za pomocą pośrednika.

źródło: polsatnews.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*