Pijany sędzia spowodował kolizję drogową

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła w środę po południu immunitet sędziemu sądu okręgowego z Rybnika Ryszardowi F., który miał po pijanemu spowodować kolizję drogową – poinformował rzecznik prasowy tej izby Piotr Falkowski.

– Immunitet został uchylony w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 178a par. 1 Kodeksu karnego, czyli prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości – przekazał Falkowski. Jednocześnie – jak dodał – Izba Dyscyplinarna zawiesiła sędziego w czynnościach i obniżyła jego uposażenie o 45 proc. Jak zaznaczył dwie ostatnie decyzje są środkami obligatoryjnymi w takiej sytuacji.

Wcześniej Prokuratura Krajowa informowała, że sędzia Ryszard F. – przewodniczący jednego z wydziałów Sądu Okręgowego w Rybniku – został we wtorek wieczorem zatrzymany w związku ujęciem go na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, polegającego na prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwości. “Kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości spowodował kolizję drogową. Przeprowadzone badanie wykazało u sędziego 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu” – podawała PK.

Wniosek o uchylenie sędziemu immunitetu skierował w środę Wydział Spraw Wewnętrznych PK. Trafił on do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. “Uchylenie odbyło się w trybie przewidzianym w ustawie o ustroju sądów dla sytuacji, gdy sędzia został ujęty na gorącym uczynku” – zaznaczył Falkowski. Zgodnie z przepisem w takich sytuacjach “sąd dyscyplinarny podejmuje uchwałę w przedmiocie wniosku niezwłocznie, nie później niż przed upływem 24 godzin od jego wpłynięcia do sądu dyscyplinarnego”.

Jak informowała wcześniej policja, do kolizji doszło we wtorek w godzinach wieczornych przy ul. Gliwickiej w Rybniku. Kierujący samochodem sędzia najechał na tył poprzedzającego go pojazdu, który skręcał w lewo. Kierujący tym drugim autem 81-latek doznał obrażeń ręki.

Prokuratorzy, w porozumieniu z Sądem Apelacyjnym w Katowicach, zdecydowali o zatrzymaniu sprawcy kolizji. Badanie potwierdziło, że był pod wpływem alkoholu.

Zgodnie ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych, sędzia – którego chroni immunitet – nie może być zatrzymany, ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego. Nie dotyczy ujęcia na gorącym uczynku, jeżeli zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu sędziego niezwłocznie powiadamia się prezesa właściwego sądu apelacyjnego. Może on nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego sędziego.

Rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Katowicach Aleksandra Janas potwierdziła w środę przed południem, że prezes tego sądu zgodził się na zatrzymanie sędziego i nie zdecydował o jego natychmiastowym zwolnieniu. O całej sytuacji została powiadomiona Krajowa Rada Sądownictwa, minister sprawiedliwości i I prezes Sądu Najwyższego.

źródło: PAP

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*