WARSZAWA: Wyłudzali pieniądze metodą “na kucharza”

Ursynowscy policjanci zatrzymali 41-latka i jego o rok starszego wspólnika, którzy oszukiwali metodą „na kucharza”. Podejrzany ubrany w kitel szefa kuchni wchodzili do restauracji, prosząc pracowników o pożyczenie na godzinę kilkuset złotych, na dostawę która przyjechała, ponieważ szef nie zostawił pieniędzy. Po otrzymaniu gotówki znikali. Szybko okazywało się, że to oszuści. Obaj mężczyźni już usłyszeli zarzuty. Grozi im kara do 8 lat więzienia.

Gdy kryminalni dowiedzieli się o oszustwach dokonywanych metodą „na kucharza” na terenie warszawskiego Ursynowa oraz innych dzielnic od razu zajęli się sprawą. W poszukiwaniu pokrzywdzonych prześledzili między innymi fora internetowe, na których restauratorzy z Żoliborza, Śródmieścia, Bielan i Ursynowa komunikowali się między sobą, że zostali oszukani przez fikcyjnych szefów kuchni.

Jak ustalili funkcjonariusze, za sprawą oszustw stało dwóch mężczyzn w wieku około 40 lat. Jeden lub drugi ubrany w biały kitel charakterystyczny dla szefa kuchni wchodził do restauracji, mówiąc, że jest kucharzem w sąsiedniej restauracji. Twierdził, że przyjechała właśnie dostawa, a właściciel nie zostawił pieniędzy na towar. Podkreślał, że sprawa jest pilna i pytał, czy po zawodowej solidarności, pracownicy mogą mu pożyczyć 200, 300 lub 500 zł na dostawę do czasu przyjazdu szefa. Dług zobowiązał się zwrócić w ciągu maksymalnie godziny.
Po otrzymaniu pieniędzy mężczyzna nie stawiał się w umówionym czasie, żeby je zwrócić. Wówczas osoba, która mu je przekazała, odwiedzała sąsiednią restaurację i okazywało się, że nikt taki u nich nie pracuje, a historia była wymyślana po to, żeby wyłudzić gotówkę.

Kryminalni popracowali nad sprawą operacyjnie i ustalili, gdzie mieszkają obaj panowie. Wobec powyższego złożyli im wizytę. Obaj mężczyźni przyznali się do przestępstwa, wyjaśniając, że popełnili kilka podobnych przestępstw na terenie kilku warszawskich dzielnic.
Obaj podejrzani staną przed sądem, który może ich skazać nawet na 8 lat więzienia.

Policjanci przyjęli już kilka zawiadomień od osób pokrzywdzonych, ale zwracają się z prośbą do innych osób, które zostały oszukane w ten sposób, aby zgłaszały się do Komisariatu Policji Warszawa Ursynów przy ul. Janowskiego 7. Numer telefonu do oficera dyżurnego to 47 72 319 78 (czynny całą dobę). Numer telefonu do wydziału 47 72 334 23.

KSP

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*