Morderca 13-letniej Patrycji uniknie węzienia

15-letni Kacper, który przyznał się do zabójstwa 13-letniej Patrycji z Bytomia, nie będzie podlegał odpowiedzialności karnej – potwierdza prokuratura. Najsurowsza kara, jaka mu grozi to pobyt w zakładzie poprawczym do czasu osiągnięcia 21 lat.

W chwili popełnienia zbrodni zatrzymany chłopak miał 14-lat. Dopiero następnego dnia ukończył 15. rok życia. Można powiedzieć, że o kwalifikacji sprawy przesądziły godziny. Dopiero w sytuacji, gdyby miał ukończone 15 lat, mógłby podlegać odpowiedzialności karnej, jak osoba dorosła – mówi WP Joanna Smorczewska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

– Zatrzymany nieletni zostanie przekazany do schroniska dla nieletnich, co jest odpowiednikiem aresztu tymczasowego. O dalszych jego losach zdecyduje sąd rodzinny w Tarnowskich Górach – dodała.

Według prokurator najsurowszą formą kary, która grozi zatrzymanemu, jest pobyt w zamkniętym zakładzie poprawczym do czasu ukończenia 21. roku życia. Wobec tak młodych sprawców przestępstw stosuje się zazwyczaj środki wychowawcze i poprawcze.

13 stycznia na terenie nieużytków w Piekarach Śląskich policja odnalazła ciało poszukiwanej od kilku dni Patrycji. W związku ze sprawą zabójstwa nastolatki funkcjonariusze zatrzymali jej 15-letniego znajomego.  Nastolatka była z nim w ciąży.

Patrycji od wtorku szukała rodzina, znajomi oraz kilkudziesięciu policjantów. Ciało odnaleziono w środę na nieużytkach w sąsiadujących z Bytomiem Piekarach Śląskich, po kilkunastu godzinach od zgłoszenia zaginięcia. Zginęła od licznych ran zadanych ostrym narzędziem. Do zbrodni przyznał się 15-letni znajomy dziewczyny, który stanie przed sądem rodzinnym z wnioskiem o umieszczenie w schronisku dla nieletnich.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska, śledztwo, wszczęte w czwartek w piekarskim ośrodku zamiejscowym Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach, dotyczy zabójstwa Patrycji ze szczególnym okrucieństwem, poprzez – jak podała prokuratura – “kilkunastokrotne ugodzenie jej nożem w okolicę klatki piersiowej, brzucha, nogi, rąk oraz podcięcie nożem szyi, co doprowadziło do jej śmierci”.

źródło:wp.pl, polsatnews

2 Komentarze

  1. Ciekawy zbieg okoliczności, szczeniak popełnia zbrodnię morderstwa na dziewczynie w ciąży i? Przed gniciem w anclu ratuje go jedna doba. Niesamowity przypadek? Czy może miał w tak młodym wieku świadomość prawnych konsekwencji. W takich sytuacjach nie powinni być mowy o łagodzeniu kary. Skoro świadomie i z premedytacją popełnił taki czyn, powinien odpowiadać jako osoba dorosła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*