Tomasz Komenda otrzymał największe odszodowanie w historii Polski

Tomasz Komenda usłyszał wyrok ws. rekordowego odszkodowania za 18 lat niesłusznie spędzonych w więzieniu. Sąd w Opolu zasądził na jego rzecz kwotę 12 mln zł zadośćuczynienia i ponad 811 tys. zł odszkodowania. Komenda został skazany za zbrodnię, której ten nie popełnił.  – Żadne pieniądze nie wynagrodzą mi tych 18 lat – powiedział po wyjściu z sądu.
W poniedziałek Sąd Okręgowy w Opolu orzekał w sprawie 1odszkodowania dla Tomasza Komendy, który spędził 18 lat w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił. Komenda domagał się prawie 19 mln zł.

Sąd, przyjmując wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia, uwzględnił m.in. 42 wyroki, jakie w polskich sądach okręgowych zapadły w podobnych sprawach. Poniedziałkowy wyrok nie jest prawomocny. Uzasadnienie sąd wygłosi z wyłączeniem jawności.

To najwyższe w historii Polski odszkodowanie i zadośćuczynienie. Do tej pory rekordową kwotę wywalczył Czesław Kowalczyk z Gdyni, który za 12 lat w więzieniu otrzymał 2,7 mln zł. Mężczyzna domagał się 15 mln.

Przed wygłoszeniem mów końcowych zostali ponownie przesłuchani biegli psychiatrzy.

– Powodem były drobne różnice między opinią psychologiczną i psychiatryczną. Oczywiście, psychologia to nauka społeczna, a medycyna to medycyna. Dla nas ma istotne znaczenie, by biegli jeszcze raz się wypowiedzieli co do tego, czy zdecydowanie podtrzymują swoje opinie. (…) Będą wystąpienia końcowe i wyrok, jeżeli sąd uzna, że sprawa dojrzała do wydania wyroku. Jeżeli nie, to sąd zwyczajowo ma dwa tygodnie na wydanie wyroku i poda termin publikacji. My w każdym razie nie będziemy zgłaszać innych wniosków dowodowych – mówił mecenas Zbigniew Ćwiąkalski.

Zdaniem mecenasa, kilkadziesiąt wyroków dotyczących różnego rodzaju odszkodowania, jakie ściągnął opolski sąd, nie mogą być porównywane ze sprawą jego klienta.

– Problem polega na tym, że te wyroki są zupełnie nieporównywalne. Jedynym wyrokiem, który mógłby być ewentualnie porównywalny, to ten, w którym pokrzywdzony za rok niesłusznego pobytu w więzieniu otrzymał milion złotych. Poza tym proszę pamiętać, że jeżeli ktoś przebywa w więzieniu rok, a ktoś osiemnaście lat to te dolegliwości, wpływ na jego psychikę i stan zdrowia, to jest to czas zupełnie nieporównywalny. Osiemnaście lat to okres, w którym człowiek może się całkowicie zmienić i to trwale. Ta trauma może być nieodwracalna – powiedział mecenas.

Tomasz Komenda pojawił się w sądzie. Wcześniej Ćwiąkalski tłumaczył, że jego klient źle znosi przesłuchania na salach sądowych. Komenda wysłuchał mów końcowych oraz ogłoszenia wyroku.

– Skończył się dziś mój koszmar. Ci ludzie, którzy mnie zamknęli, nie mają serca. Dziś w końcu zostało zakończone, to co nigdy nie powinno mieć miejsca – dodał Komenda. – Żadne pieniądze nie wynagrodzą 18 lat. Czy jest pan w stanie zamknąć się na 18 lat za taką kwotę? – odpowiedział na pytanie, czy prawie 13 mln zł odszkodowania to wystarczająca suma.

źródło: polsatnews.pl

1 Komentarz

  1. Jedynym wygranym w tej całej sprawie jest Pan Ćwiąkalski, notabene Minister Sprawiedliwości w czasie gdy Komenda siedział niewinny w więzieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*