Zakonnik gwałcił i molestował dzieci?

Prokuratura Rejonowa w Bytomiu prowadzi śledztwo w sprawie przestępstw seksualnych, jakich miał się dopuszczać wobec chłopców poniżej 15. roku życia zakonnik pełniący posługę w jednej z parafii w Bytomiu.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty popełnienia takich przestępstw wobec 3 chłopców, od marca przebywa w areszcie

– Śledztwo jest w toku, próbujemy ustalić, czy krąg pokrzywdzonych nie był szerszy – poinformował w poniedziałek prokurator rejonowy w Bytomiu Marek Furdzik.

Organy ścigania powiadomiła Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, po – jak informuje prowincjalny delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Dydak K. Rycyk – „otrzymaniu wiarygodnych informacji o możliwości popełnienia przestępstwa przez jednego z zakonników”.

Jak przekazał w poniedziałek prok. Marek Furdzik, zakonnik usłyszał zarzuty zgwałcenia jednego dziecka, a także doprowadzenia do obcowania płciowego i innych czynności seksualnych dwojga innych poprzez stosowanie gróźb, przemocy, podstępu, pozbawienia wolności, a także stanu bezradności wynikającego ze snu oraz wpływu alkoholu, który mężczyzna miał podawać chłopcom – postawiono mu też zarzut rozpijania małoletnich. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.

Zakonnik nie przyznał się do zarzucanych czynów.

– Złożył wyjaśnienia, w których zaprzeczał swojemu sprawstwu i temu, że do przestępstw dochodziło – powiedział prok. Furdzik.

Według prokuratora do przestępstw mogło dochodzić na przestrzeni kilku lat, wiadomo też, że podejrzany znał pokrzywdzonych ze względu na pełnioną przez siebie funkcję. – Próbujemy ustalić, czy krąg pokrzywdzonych dzieci nie był szerszy – dodał Marek Furdzik.

O sprawie poinformował jako pierwszy portal bytomski.pl.

Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce poinformowała w oświadczeniu z 19 października tego roku, że zakonnik w trybie natychmiastowym został odsunięty od dotychczasowych obowiązków.

Jednocześnie Prowincja – zgodnie z obowiązującym prawem 4 lutego br. zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Bytomiu o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie.

„Mając na uwadze najpierw dobro osób trzecich oraz chęć rzetelnego wyjaśnienia tej sprawy zarząd Prowincji do chwili obecnej ściśle współpracuje z organami państwowymi” – czytamy w oświadczeniu.

Postępowanie kanoniczne w tej sprawie jest wstrzymane do czasu zakończenia państwowego postępowania karnego. Jest to zgodne z wytycznymi Stolicy Apostolskiej oraz wytycznymi zawartymi w instrukcji Konferencji Episkopatu Polski.

źródło:PAP

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*